Сторінки

виховна година до Дня писемносты в 5 кл. "Мова моя калинова"

Відділ освіти, молоді та спорту Жовтневої РДА
Прибузька ЗОШ І-ІІІ ступенів

Сценарій виховного заходу  в 5 класі до
Дня  української писемності та мови
«Мова моя калинова»
(розважальна гра)


Підготувала:
вчитель української мови та літератури
Бурлаченко Н.М.



2015


        Мета:  розширювати та поглиблювати знання про свою країну, традиції та звичаї, рідну мову, розвивати прагнення бути свідомим громадянином України, формувати високі громадянські якості: патріотизм, людяність, доброту, милосердя та працьовитість, бажання вивчати та удосконалювати свої знання з рідної мови,  виховувати любов до рідного краю.
        Обладнання:  карта України, комп’ютерна презентація,  відеоролики про мову, українська мелодія М. Скорика, картки із завданням, стрічки синього та жовтого кольорів, символічні долоньки.
Перебіг заходу:
Вступ
Слово вчителя
       9 листопада - День української писемності та мови. Це одне з наймолодших державних свят. Його запроваджено  1997 року за ініціативою Всеукраїнського товариства "Просвіта" імені Тараса Шевченка. 
         6 листопада 1997 року було підписано Указ Президента України, у якому говориться: “ На підтримку ініціативи громадських організацій та з урахуванням важливості ролі української мови в консолідації суспільства постановляю: “ Установити в Україні День української писемності та мови, який відзначати щорічно 9 листопада в день вшанування пам’яті Преподобного Нестора –Літописця ”. Корені українського слова проросли з найдавніших діалектів праслов’янських племен, рясними пагонами розвинулися в часи Давньоруської держави. Древнє слово квітами-перлами розцвітало у найдавніших пам’ятках культури Київської Русі, у полемічних творах, у красному письменстві різних часів.
    Сьогодні наше свято – це свято української мови та писемності. З часу винайдення писемності фактично почався період документальної історії людства, тому стало можливим не тільки передавати мовну інформацію на відстані, але й закріпити її в часі..Перші спроби письма відносяться приблизно до 35-50 віків до нашої ери. Спочатку це була гілочка пальми – знак миру. Потім – схематичне зображення предмета чи якогось явища. І нарешті – ієрогліфи. Прямим попередником слов’янської мови – є алфавіт, створений великими просвітителями слов’ян – братами Кирилом і Мефодієм.
      У Київській Русі книги цінувалися, як рідкісні скарби. Мати декілька книг означало володіти цілим багатством. “Повість минулих літ” називає книги “ріками, які наповнюють всесвіт мудрістю незмірної глибини”. “Якщо старанно пошукати в книгах мудрості, – зазначав літописець, – то знайдеш користь душі своїй”.

Перегляд відеоролика «Рідна мова чиста, як роса»

Учитель. Сьогодні ми проведемо гру,  яка покаже наскільки добре ви знаєте рідну мову. Запрошую вас взяти участь у конкурсі   «Мова моя калинова». Зараз ми з вами об’єднаємось у 2 команди (за принципом синій – жовтий). У нас  сформовано дві команди.  Вони займають жовтий та синій сектори.
Учитель. Мета нашого конкурсу: поповнити та розширити знання про рідну Україну, її звичаї, мову, показати кмітливість, вміння логічно мислити.

Раунд №1.     «Народні перлини»
 Учитель. До неоціненних коштовностей українського фольклору належать прислів'я та приказки — короткі влучні вислови. У своїй сумі прислів'я та приказки становлять начебто звід правил, якими людина має керуватися у повсякденному житті. Вони рідко тільки констатують якийсь факт, скоріше рекомендують чи застерігають, схвалюють або засуджують, — словом, повчають, бо за ними стоїть авторитет поколінь нашого народу, чия невичерпна талановитість, високе естетичне чуття й гострий розум і тепер продовжують примножувати і збагачувати духовну спадщину, що громадилася віками.
      Завдання раунду №1: Учитель називає першу частину прислів'я, а учасники конкурсу повинні назвати   другу частину.
За кожну правильну відповідь – один бал.
І команда 1) Слово чемне кожному  ...  (приємне).
                   2) Мудре слово - добрий … (друг в біді).
                   3) Ласкаве слово - що  …  (весняний день).
ІІ команда 1)Гостре словечко коле …  (сердечко).
                   2)Добрим словом мур проб'єш, а лихим  … (у двері не ввійдеш).
                   3)Слово - не горобець, … (вилетить - не піймаєш).
Раунд № 2 «Хто я?»
Учитель Першим до нас приходить слово... З колисковою материнською піснею, тихою казкою, доброю ласкою. "Мама, тато, баба, киця, жижа", - лепече дитина. Які дивні перші двоскладові слова!
    А потім знання зі словесності поширюються. Дитина спинається на ноги, пізнає за день десятки нових слів, звучних та красивих: сонечко, квітка, вода, трава... Світ - мов казка. І пізнаємо ми його за допомогою слова. За допомогою слова відкриваємо таємничість і складність інших наук: географії, історії, біології, фізики, математики...
   Отже, словесність - початок усіх наук. Вона джерело, звідки починається струмок, який ширшає, набирає сили і розливається могутньою рікою. Адже, слово до слова - зложиться мова!..    
   Скільки в нашій мові пестливих, ніжних форм слів до одного вибраного слова. Ось в англійській мові "хенд” – це просто рука і нічого більше, а у нас: ручка, ручечка, рука, рученька, рученя, рученятко. А які слова можна добрати до слова "мама” – неня, матуся, мамуся, мамочко, матінко. 
-         А ви  знаєте рідну мову? Ось ми зараз перевіримо. Відгадайте загадки.
Яка з команд першою підніме руку та і відповідатиме. Якщо відповідь неправильна - відповідає інша команда.
1)В нас однакове ім'я.
А скажіть, хто брат, хто я?
Я скажу: "З дерев лечу".
Брат: "Я поштою примчу".
                                  (Лист)
2)Двоскладове, яснокриле,
Світу я тепло даю.
І тоді я людям миле,
Коли другий склад гублю.
                               (Сонце, сон)
3)Назва якої птиці складається з 40 "а" (Сорока)

4)В них багато є роботи,
Хоч стоять вони весь час
Від дощу чи від спекоти
Захистять, врятують нас.
Не лягають спать ніколи.
Не бояться плину рік,
Суховію, вітра реву.
Хто ж вони такі?
                                      (Дерева)
   5)Як написати одним словом з чотирьох букв словосполучення "суха трава".
                                                                                                                      (Сіно)
6)Що стоїть посеред Києва? "є"
7)Чим вечір кінчається, а ранок починається? "р"
8)У небі одна, а в баби дві? "б"

Раунд №3 «Замулене джерело»
Учитель Молодці, знаєте рідну мову. Але є люди, які її цураються. Ось як про це пише Павло Глазовий.
КУХЛИК
Дід приїхав із села,
Ходить по столиці.
Має гроші - не мина
Жодної крамниці.
Попросив він: "Покажіть
Кухлик, той, що скраю".
Продавщиця: "Што? Чего?
Я не понімаю?!"
- Кухлик, люба, покажіть,
Той, що з боку смужка.
- Да какой же кухлик здесь,
Єслі єто кружка!
Дід у руки кухлик взяв
І насупив брови:
- В Україні живете
Й не знаєте мови...
Продавщиця теж була
Гостра і бідова.
- У мєня єсть свой язик,
Ні к чему мнє мова!
І сказав їй мудрий дід:
- Цим пишатися не слід,
Бо якраз така біда
В моєї корови:
Має бідна язика
І не знає мови.

-         А зараз і ми перевіримо настільки добре ви володієте літературною мовою. На картках, які ви отримаєте, записано слова, які ми часто «употрєбляємо» в повсякденному мовлені і не звертаємо навіть уваги. Вам потрібно їх відредагувати і записати правильний літературний варіант.

І команда                                                                          ІІ команда
Хароший                                                       Красівий
Кльовий                                                        Калідор
Днєвнік                                                         Учєбнік
Нєдєля                                                           Васкресєння
Ребйонок                                                       Жизнь
Пєсня                                                             Магазін

Раунд №4 «З якої то казки?»

Учитель: А казки ви любите? Уважно послухайте і скажіть, з якої казки слова.        
1) По засіку метений, на яйцях спечений... (Колобок)
2) Ішов дід лісом, а за ним бігла собачка... (Рукавичка)
3)Я ... за три копи куплена, у півбока луплена... (Коза-дереза)
4)Гуси-гуси, гусенята!
 Візьміть мене на крилята. (Івасик-Телесик)
5)Вона плиг з вовка та:
- Битий небиту привіз! (Лисичка-сестричка та Вовк-панібрат)

Учитель: Послухайте  ще одну казку, яку мало хто чув і знає. Та подумайте, що хотів нам сказати автор.
(вчитель розповідає казку на фоні звучання української мелодії М.Скорика)
Казка про мову
   Цю казку розповідала в дитинстві мені бабуся, а вона почула її від своєї бабусі...
   Колись, дуже давно, жив на землі народ. Було це сильне, красиве і могутнє плем’я. Вони дружно  працювали, вирощували врожаї, рибалили, полювали, розводили худобу. Заможно жили ці люди.
   Та була у них одна велика біда: не мали вони мови. Зовсім не могли розмовляти, співати пісень, не могли сваритися, вимовити слів радості і любові, тому посмішка рідко торкалася їхніх облич. А винні в цьому були вони самі.
   Багато років тому цей народ образив добру фею-Мову, і вона, гірко зітхнувши, назавжди пішла від них, забравши з собою слова-квіти.
   Оніміле плем’я давно пошкодувало, що скоїло таке, та часу назад не повернеш, помилки не виправиш.
   У тому племені, по-сусідству, жили дівчинка з довгою косою, добрим серцем і великими, як небо, очима, та хлопчик, який чудово грав на сопілці. Хлопчик часто заходив до сусідів, щоб подивитися на прекрасні вишиванки дівчинки, а вона заслухалася його грою. Бачачи, як тяжко горює їхній народ без мови, діти самі теж переживали, бо не могли висловити своїх думок і почуттів. Хлопчик надумав відшукати Мову, попросити у неї вибачення за свій народ і повернути втрачені слова-квіти. Дівчинка вирішила піти з ним, бо одна голова — добре, а дві — краще. Та як же вони обізвуться до Мови, як скажуть, чому прийшли? Дівчинка вишила їхнє прохання на рушникові, він вийшов прекрасним, а хлопчик спробував домовитись через гру на сопілці. І полилась чарівна мелодія, якою всі заслухалися.
   Чи довго шукали фею діти, чи ні, того ніхто не знає.  Знайшли її серед величезного поля, засіяного квітами-словами, які вона доглядала. Від пахощів цих квітів запаморочилася голова у дітей, а з вуст полилася пісня. Діти показали свої дари. Побачивши рукоділля дівчинки, почувши гру хлопчика, Мова все зрозуміла без слів. Взяла цілі оберемки своїх чарівних, запашних, різнокольорових слів і пішла за дітьми, понесла Мову людям.
   З низько схиленими головами, з пошаною зустрічало плем’я Мову. Радості не було меж.
   З того часу почали берегти вони слова-квіти, шанувати Мову, як найбільший, найкоштовніший скарб. Вдихнули люди аромат чарівних квітів... і заговорили, заспівали від щастя.
- Чого ж нас навчає дана казка?
Раунд «Наздожени лідера»
Учитель: Щоб визначити яка ж команда краще знає  рідну мову проведемо останній конкурс. За одну хвилину назвіть якнайбільше слів, лексичне значення яких я читатиму. Якщо ви не знаєте слова, швидко скажіть « Далі…»
                                               1 команда
1. Закріплений на металевому стержні складений каркас, обтягнений тканиною для захисту від дощу чи сонця ( Парасолька)
2. Спеціально зроблений мішок з пір'ям  або пухом, на якому сплять( Перина)
3. Пристрій для їжі, що має форму ручки з кількома зубцями ( Виделка)
4. Палиця з кулястим потовщенням на кінці, яка була в козаків символом влади ( Булава)
5.Довгастий шматок для витирання обличчя, тіла, посуду, а також вишитий для оздоблення житла в українській оселі ( Рушник)
6Книга, в якій в алфавітному порядку подано слова певної мови ( Словник)
7. Одна з дванадцяти обов’язкових  страв на святковому столі у Святвечір, яку готують із пшениці і заправляють тертим маком, горіхами, маком чи узваром                   ( Кутя)
8. Прилад для вимірювання часу ( Годинник0
9. Зв’язаний жмуток стеблин, лозин, гілок для підмітання підлоги ( Віник)
10. Назва другого дня тижня ( Вівторок)
2 команда
1.                Частина доби від кінця дня до початку ночі ( Вечір)
2.                Пристрій з двох жердин з поперечками – щаблями для піднімання вгору і спускання вниз
         ( Драбина)
3.                 Паличка воску або лою з гнітом всередині, яку використовують для освітлення ( Свічка)
4.                 Пристрій у вигляді маленької посудини з ручкою, за допомогою якої їдять рідку страву
         ( Ложка)
5.                Істота в образі жінки з довгим розпущеним волоссям і риб'ячим хвостом ( Русалка)
6.                Шматок тканини квадратної форми, який пов'язують на голову ( Платок)
7.                Словесно-музичний твір, що виконується, що виконується однією особою або хором                ( Пісня)
8.                Український народний духовий музичний інструмент з дерева або очерету, що має форму
 порожнистої трубки з отвором ( Сопілка)
9.                Апарат для очищення від пилу меблів, килимів ( Пилосос)
10.           Назва третього дня тижня ( Середа)
Підведення підсумків гри
Учитель: отже, ви непогано виконали всі завдання гри. За роки шкільного життя у вас буде ще багато уроків, то ж я бажаю всім вам винести з них якнайбільше знань, особливо з рідної мови.

- Я пропоную виконати останнє позаконкурсне  завдання: кожному учаснику команди на символічній долоньці написати  мрії про своє майбутнє, майбутнє України та її мови.
Учасники команд на карті України чіпляють символічні долоньки із мріями


Немає коментарів:

Дописати коментар